Baskı Beton Nedir?

Baskı Beton Nedir ve Nasıl Yapılır?

Her mekanda kullanılabilir şekilde tasarlanan zemin kaplama sisteminin ortak adı baskı beton‘dur. Birbirinden farklı renklerde ve desenlerde uygulanabilir olması sayesinde her mekanın ihtiyacına özel olarak baskı betonun gerçekleştirilebilmesi olanağı bulunur. Baskı beton nedir sorusunu dayanıklılığı son derece yüksek olmasıyla beraber uzun süreli olarak kullanıla bilmeye uygundur diye cevaplayabiliriz. Baskı beton sayesinde taşların tek tek döşenmiş görüntüsünün ortaya çıkıyor olması, görünümde bariz seviyede fark yaratılabilmesi olanağı bulunur. Seçeneklerin geniş yelpazede olması sayesinde özel zevklere uygun olarak şekillendirilebilir. Antik etkiye sahip olması sayesinde kültürel ve geleneksel temayı yansıtabilir. Uygulama süresi diğer zemin kaplamalarına göre daha kısa olması sayesinde kolaylıkla kullanılmaya başlanabilmesi mümkündür.

Baskı Betonla Fark Yaratan Alanlar

Baskı beton nedir dersek; her zaman mevcut rengini korumayı başaran bir zemin kaplama sistemidir.İçeriğinde bulunan renk pigmentlerinin zararlı ışınlar için dayanıklı olarak geliştirilmiş olması sayesinde kolaylıkla ilk görünümünü koruyabilme avantajını sunar. Yüksek zemin dayanıklılığına sahip olmasının yanı sıra renk seçeneklerinde çok sayıda farklı tasarımın bulunuyor olması tam anlamıyla isteklere uygun olarak bulunabilir. Baskı beton, dış etkenlere karşı zarar görmeyecek şekilde dizayn edilmiş konsepte sahip olmasıyla ön plana çıkar. Her zaman temizliğinin de kolay olmasıyla beraber baskı beton seçimlerinizi firmamızla birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Yüksek derecede memnuniyet oranına sahip zemin kaplama yöntemi olmasıyla beraber beklentilerinizi karşılayabilme avantajını da kolaylıkla elde edebilirsiniz. Her alan için uygulanabilir yapıları sayesinde yüksek derecede fark yaratır.

Baskı Beton Nasıl Yapılır?

Baskı beton, aktif olarak en çok tercih edilen uygulamalar arasında bulunur. Baskı beton nasıl yapılır? hakkında fikir sahibi olmak isteyenler, detaylı şekilde uygulama hakkında bilgi edinebilirler. Öncelikli olarak baskı beton yapılmadan önce zemin iyice temizlenerek hazır hale getirilir. Eski betonların tamamı veya çim, taş ve çiğ toprak çıkarılmalıdır. Toprağın yeterli seviyede olmaması durumunda granül dolgun gerçekleştirilir. Gerekli olduğu durumda baskı betonun yerleştirileceği tüm alana alt taban dolgusu yapılır. Baskı betonun uygulanabilmesi için gerekli alt alan oluşturulduktan sonra formaların ayarlanabilmesi kolaylaşır. Uygulanacak olan baskı beton modeline göre beton kalıpların seçilmesiyle beraber saha çalışması başlar. Formalar, metal ya da ahşap kazıklarla tutturularak betonun dökülmesinin ardından bulundukları bölgeden çıkarılırlar. Drenaj için gerekli olan derecenin sağlanabilmesi yüksek öneme sahiptir. Baskı beton, zeminler için sunduğu ayrıcalıklı görünümüyle beraber bir o kadar da kalite detaylarına sahiptir. Farklı modellerde zemine uygulanabilmeleri olanağının bulunuyor olması, temel olarak baskı beton kalıpları şekillendirmeleriyle mümkün olur. Günümüzde zeminlerin şekillendirilmesi amacıyla sıklıkla kullanılan baskı beton yönteminde, kalıpları tercih edilebilir.  Farklı kalıp modellerinin tasarlanıyor olmasıyla mevcut şekillerinin ayarlamasının yapılabilmesi söz konusudur. Her kalıp kendi içerisinde farklı bir görünümü beraberinde getiriyor olmasıyla beraber zeminin işlem sonrasında nasıl görüneceğini de belirler.

Baskı Betonun Zemine Yerleştirilmesi

Baskı beton nasıl yapılır? sorusunda temel hazırlık kısmının ardından baskı beton uygulamasına başlanır. Uygulama için uzmanlar harcın gerekliliklerini karşılayan çimentoyu hazırlarlar. Zemin baskı betonlar için genel itibariyle 4 inç boyutuna sahip olan taşların kullanımı uygun olarak kabul edilir. Baskı betonu harç kamyonuna yerleştirilerek, harç kamyonunu arkasından önceden hazırlığı gerçekleştirilen harcın zemine dökülmesi sağlanır. Taşlamanın yapılmaya başlamasında tercih edilen desendeki baskı betonun kullanımı gerçekleştirilir ve çimentoya oturması için yüzdürme işlemi yapılır. Son olarak baskı betonun son halini alması adına üzerinden süpürge işlemi tamamlanarak uygulama tamamlanır. Baskı beton nasıl yapılır bu sayede belirlenen bölgeye başarıyla uygulanır.