Epoksi Zemin Kaplama; 

Hastaneler, otoparklar, fabrikalar ve depolar için en uygun zemin kaplama uygulaması epoksi zemin kaplama uygulamasıdır.

Kimyasal bir reçine olan epoksi zemin kaplama çeşitidir. Epoxy sözcüğü Yunanca iki önekten türemiştir: “üzerinde” anlamına gelen “epi” ve “keskin/asitli” anlamına gelen “oxy”. Genellikle trafiği yüksek, kimyasal maddelerin barındığı alanlarda tercih edilir. Suya, kimyasal maddelere ve aside karşı direnci son derece yüksektir ve çok dayanıklıdır.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ÖZELLİKLERİ

  • Zeminde 1mm ile 3mm kalınlığında kaplanan bir zemindir.
  • Kolay temizlenmektedir, çok kir tutmaz ve kimyasal maddelere dayanıklılığı ile ön plandadır.
  • Renk seçeneği boldur, istenilmesi durumunda çeşitli figürler ve desenlerle uygulanabilmektedir.
  • Etrafa koku saçan bir madde değildir.
  • Çözücü ve benzeri maddeler gerektirmez.
  • Darbelere karşı dayanıklıdır, trafiği yüksek alanlarda bile kolay aşınma veya yıpranma göstermez.
  • Temizlenebilirlik açısından en kullanışlı zemin kaplama malzemelerinin başında gelmektedir.
  • Çok renk ve desen seçeneğine sahip olunabilmesi, dekoratif alanlarda uygulanabilir olması nedeniyle tercih sebebidir.
  • Uzun ömürlüdür.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA KULLANIM ALANLARI

Bu zemin kaplama çeşidi, ilk aşamalarda daha çok fabrikalar ve kimyasal alanlarda dayanıklılığından dolayı tercih edilmiştir fakat şık ve çeşitli figürler uygulanabilmesi hatta çok renk ile aynı anda kullanılabilmesi sebebi ile günümüzde daha fazla alanlarda tercih edilmektedir.

Otoparklar

Daha çok şerit ve benzeri işaretlerin zemine kalibre edilmesi sebebi ile epoksi zemin kaplama otoparklarda en çok tercih edilen zemin kaplama uygulamasıdır. Şık ve parlak görüntüsü ile göze hitap eder ve görüntü olarak insanları tatmin eder.

Hastaneler

Epoksi zemin kaplama hastanelerde tercih edilmesinin en önemli nedeni kesinlikle kolay temizlenebilir olmasıdır. Yoğun trafikte kolay aşınmaması ve yıpranmaması da tercih nedenlerinden biridir.

İlaç ve Kimyasal Fabrikalar

Fabrikalarda ağırlıklı olarak trafik olan alanlardır ve dayanıklılık ön planladır fakat burada bir diğer etken ise fazlalıkla kimyasal madde ile zeminin temas etme durumu mevcuttur buda epoksi zemin kaplamayı fabrikalarda ön plana çıkarmaktadır.

Depolar

Bildiğiniz gibi depolar da ağırlık olarak trafik olan alanlardır ve daha çok ağır araçlar kullanılır forklift bu araçların başında gelir ve zemine desen, işaretlemelerin kolay uygulanabilmesi epoksi zemin kaplamanın tercih nedenlerindendir.