Renkli ve desenli asfalt; dekoratif baskı kalıpları ile asfalta, tuğla, arnavut kaldırımı, balık sırtı, kilitli taş, fisco, kayrak veya tasarlanan herhangi bir desen verilebilir. Asfalt yüzeyi baskı uygulandıktan sonra Renkli Yüzey Kaplama Sistemi kullanılarak yüzey renklendirilir. Renkli yüzey kaplama, su bazlı akrilik reçine ile güçlendirilmiş renkli bağlayıcısı ve sertleştiricisi ile özel asfalt kaplama boyasıdır.Asfaltın mukavemetini arttırır, çatlama ve bozulmasını engeller.

Renkli ve desenli asfalt uygulaması, son otuz yıl içerisinde geliştirilmiş, en dayanıklı dekoratif zemin kaplama sistemidir. Renkli ve desenli asfalt, görünüm, uygulandığı ortama gösterdiği uyum ve mimari açıdan, tek tek döşenen parke taşı, tuğla ve diğer zemin kaplama ürünlerinin çok ilerisinde dekoratif asfalt baskı sistemidir. Çimentonun mukavemetiyle, asfaltın esnekliğini içeren kompozit bir üründür.

Renkli ve desenli asfalt, dekoratif baskı sistemi dünyanın birçok yerinde, her türlü iklim şartlarında ve trafik koşullarında kendini kanıtlamış bir üründür. Amerika’dan Avusturalya’ya kadar uzanan bölgede her türlü kullanım alanında birçok firma tarafından uygulanmaktadır.

Renkli ve Desenli Asfalt Nereye Uygulanabilir?

Renkli ve Desenli Asfalt, toprak zeminden itibaren uygulanabildiği gibi mevcut bozulmuş olan asfalt yada beton zemin üzerine de uygulanabilir.

Renkli asfalt ise mevcut asfalt zeminizi güçlendirmek ve dekoratif bir görünüm elde etmek için sadece renkli yüzey kaplama işlemi ile mevcut asfalt zemininizin üzerine pratik ve hızlı bir şekilde uygulanarak estetik bir görünüm elde edilir.

Renkli ve Desenli Asfalt Nasıl Uygulanır?

Renkli ve desenli asfalt uygulamasının yapılacağı yerler, vaziyet planı üzerinde drenaj, asfalt kalınlığı, desen ve renk seçeneklerine göre CAD ve 3D ortamında firmamız mühendislerince teknik ve görsel açıdan müşteri istekleri göz önüne alınarak projelendirilir ve uygulama sonrasında oluşacak görünüm ve teknik bilgiler uygulama öncesinde canlandırılır.

Zeminin Hazırlanması : Renkli ve desenli asfaltın uygulanacağı yüzey, % 92-98 oranlarında sıkıştırılmış ve ıslah edilmiş(stabil) herhangi bir zemin olabilir. Zemin ıslahı gerekiyorsa ; mekanik malzeme, plentmix malzeme yada binder tabakası asfalt meyilleri verilerek gerekli kalınlıkta serilip sıkıştırılarak alt zemin iyileştirmesi yapılır. Renkli Desenli asfalt kaplanacak zemin yeterli kalınlıkta (kullanım alanına göre)beton ise herhangi bir işleme gerek kalmadan üst tabaka olan asfaltın serilmesi işlemine geçilebilir.

Desen Verilmesi : Silindiraj işlemi sona erdikten sonra,asfalt min. 80 derece sıcaklıkta iken, projesinde belirlenen desenlere göre seçilen, özel çelik liflerden imal edilmiş Asfalt Desen Kalıpları istikameti doğrultusunda asfalt yüzey üzerine yerleştirilir.

Kalıplar yerleştirildikten sonra 4-6 ton/m² düşey kuvvet vuran kompaktörler, şablon kalınlığını asfalta gömene kadar, çelik desen kalıpları üzerinde gezdirilir, kalıp tam olarak gömüldüğü yerinden kaldırılarak ,2-3 sıra daha önceki derzlere yerleştirilir ( istikametinden şaşmaması için ) ve desen verme işlemine devam edilerek 9 mm derinliğinde derzler elde edilir.